Saturday, October 11, 2008

Rancangan Pengajaran Harian

Matapelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 5 Mawar
Tarikh : 5 Mei 2008
Masa : 60 minit
Bilangan Murid : 20 orang
Tajuk : Rumahku Syurgaku (keluarga harmoni)
Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat :
i) Memberikan 3 maklumat tersirat berdasarkan kepada gambar ‘keluarga’ yang ditunjukkan.
ii) Membaca petikan ‘keluarga harmoni’ dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul
iii) Membina 3 ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan kepada tajuk ‘keluarga harmoni’ dan ‘keluarga tidak harmoni’
Fokus Utama : HPU 5.0
HPK : 5.1 membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 3 : (i) Membaca ayat dalam teks dengan sebutan dan intonasi yang betul
Fokus Sampingan : HPU 8.0
HPK : 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan
Aras 1 : (i) Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.
Pengalaman sedia ada : Murid mempunyai pengalaman bersama keluarga.
Kemahiran Bahasa : Bertutur, membaca dan menulis

Sistem Bahasa : i) Tatabahasa : Pembentukkan kata
ii) Sebutan dan intonasi : sebutan yang betul

Pengisian Kurikulum : i) Ilmu :Pendidikan Kesihatan, Pendidikan Agama Islam
ii) Nilai murni : Kasih sayang, bekerjasama, kesyukuran
iii) Kemahiran Bernilai Tambah : - Kemahiran berfikir
- Strategi : Kontekstual, Konstruktivisme

Bahan Bantu mengajar : Persembahan powerpoint, lirik dan lagu “Ayah Ibu Anak”, gambar dan petikan keluarga harmoni, lembaran kerja.


ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN CATATAN


• Tayangan slaid lirik lagu ‘Ayah Ibu Anak’ bersama lagu.
• Guru bersoal jawab dengan murid setelah tamat tayangan
• Soalan :
- Apakah yang anda faham disebalik lirik dan lagu tersebut?
- Apakah yang ingin disampaikan oleh lagu tersebut?

Set induksi (5 minit)
• Murid mengamati lagu dan lirik yang dipaparkan
• Murid cuba menyanyi bersama-sama
ABM :
• Slaid Powerpoint

KBT
• Pembelajaran konsturtivisme
• Kemahiran berfikir



• Tayangan gambar ‘ keluarga harmoni’
• Guru bersoal jawab dengan murid tentang gambar yang ditayangkan
• Soalan :
- Dimanakah situasi gambar tersebut?
- Berapa ramaikah yang terdapat dalam gambar tersebut?
- Siapakah yang terdapat dalam gambar tersebut?
- Apakah yang mereka lakukan?

Langkah 1 (12 minit)
• Murid melihat dan cuba memahami maksud disebalik gambar ‘keluarga harmoni’
• Murid menjawab soalan yang diajukan oleh guru.
• Murid memberi pandangan masing-masing.
• Murid menyatakan perasaan mereka terhadap situasi yang berlaku.
ABM :
• Slaid powerpoint



• Guru mengedarkan petikan ‘keluarga harmoni’
• Guru bersoal jawab dengan murid tentang isi penting yang telah dicari.
- Apakah maksud tersirat disebalik isi penting itu.

Langkah 2 (10 minit)
• Murid membaca secara mentalis petikan yang diberikan dan cuba memahami petikan tersebut.
• Murid membaca petikan secara mekanis secara individu dan murid yang lain mendengar dengan teliti.
• Guru membetulkan kesalahan sebutan dan intonasi murid.

• Murid mencari 3 isi penting didalam petikan.

ABM :
• Petikan ‘keluarga harmoni’

NILAI MURNI
• Kasih sayang
• Kesyukuran


• Melakonkan situasi ‘keluarga harmoni’ dan ‘tidak harmoni’
• Membanding beza kedua-dua lakonan
• Soalan :
- Apakah situasi yang dilakonkan oleh kumpulan tersebut?
- Dimanakah situasi itu berlaku?
- Apakah maksud tersirat disebalik lakonan itu?
- Apakah perbezaan antara kedua lakonan tersebut?
- Nyatakan ciri-ciri sebuah keluarga harmoni dan keluarga tidak harmoni.

Langkah 3 (18 minit)
• 5 orang murid bagi 1 kumpulan melakonkan tanpa suara situasi ‘keluarga yang harmoni’ dan 1 kumpulan lagi melakonkan situasi ‘keluarga tidak harmoni’ berdasarkan kepada pengalaman mereka.
• 2 kumpulan akan berlakon dan guru akan pilih secara rawak
• Murid dari kumpulan yang lain melihat dengan teliti lakonan yang dilakonkan.
• Setelah tamat lakonan, murid-murid lain meneka lakonan yang dilakonkan tadi dan menjawab soalan yang diajukan guru.

KBKK :
• Membanding dan membeza
• Mencirikan

NILAI MURNI :
• Bekerjasama

KBT :
• Pembelajaran kontekstual



• Membina ayat tunggal dan ayat majmuk
Langkah 4 (10 minit)
• Setiap murid membina 3 ayat tunggal dan 3 ayat majmuk berdasarkan kepada ciri-ciri yang terdapat dalam ‘keluarga harmoni’ dan ‘keluarga tidak harmoni’
• Murid dipilih secara rawak untuk membacakan ayat-ayat yang telah dibina
• Guru membetulkan kesalahan ayat yang telah dibina






KBT :
• Kemahiran berfikir



• Merumuskan tajuk yang dipelajari
• Memberi lembaran kerja
Penutup (5 minit)
• Guru merumuskan apa yang telah dipelajari pada hari ini
• Murid perlu menyiapkan karangan yang bertajuk ‘keluarga harmoni’ berdasarkan kepada gambar yang diberikan

ABM :
• Lembaran kerja

No comments: